Tlenki cyrkonu stabilizowane tlenkiem magnezu

Tlenki cyrkonu stabilizowane tlenkiem magnezu – opis/zastosowania

Tlenek cyrkonu stabilizowany tlenkiem magnezu jest topionym, częściowo ustabilizowanym tlenkiem cyrkonu, dostępnym w formach gęstego ziarna, pustych bąbli i proszku.

  • Gęste ziarno stosuje się jako podstawowy składnik do wytwarzania materiałów ogniotrwałych do ciągłego odlewania stali, tygli do magazynowania roztopionych metali takich jak wysokoniklowe stopy, elementów wyposażenia pieca i wiążących piasków do obróbki elektronicznej ceramiki.
  • Bąble są stosowane jako wysokotemperaturowa izolacja termiczna.
  • Proszek jest używany jako spoiwo ceramiczne dla gęstego ziarna, jako podstawowy materiał do dysz o wysokiej gęstości i jako wierzchnia powłoka w formach ceramicznych do odlewania tytanu.

Wszystkie produkty są podwójnie topione, wyprodukowane z 99% tlenku cyrkonu i tlenku magnezu. Ten proces wytwarza gęsty, równomiernie ustabilizowany tlenek cyrkonu bez obszarów wolnego MgO. Niska zawartość krzemionki zapewnia minimalną ilość fazy szklistej. To powoduje, że  produkt jest bardziej odporny na żużle i stopione metale, mniej reaktywny z  ferrytami i tytanianami i wykazuje większą wytrzymałość w podwyższonej temperaturze.

Gęste ziarno i bąble są dostępne w różnych wielkościach przesiewu od 6 mm do 0,05 mm.

Proszek jest dostępny w standardowych średnich wielkościach cząstek od 8 mm do 18 mm. Na specjalne zamówienie mogą zostać wyprodukowane wielkości nawet do 1,5 mm. Wszystkie tlenki cyrkonu są produkowane z piasku cyrkonu o niskiej zawartości tlenków uranu i toru.

 

Tlenki cyrkonu stabilizowane tlenkiem magnezu – typowa analiza chemiczna:

tlenek cyrkonu + tlenek hafnu ZrO­2 + HfO2 96,05 %
tlenek hafnu HfO2 1,70 %
tlenek magnezu MgO 3,00 %
krzemionka SiO2 0,20 %
tlenek wapnia CaO 0,10 %
tlenek tytanu TiO2 0,20 %
tlenek żelaza Fe2O3 0,05 %
tlenek glinu Al2O3 0,40 %
uran + tor U + Th <500 ppm

Jakkolwiek informacje zawarte w tym dokumencie uważa się za dokładne i wiarygodne, niemniej jednak są przedstawione bez gwarancji lub rękojmi ze strony producenta ani dostawcy. Ponadto, nic co tu przedstawiono nie powinno być interpretowane jako zachęta do dokonywania innowacji bez odpowiednich licencji.